blog o soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe dla daltonistów
Soczewki kontaktowe dla daltonistów

Specjaliści z Uniwersytetu w Birmingham opracowali soczewkę kontaktową, która może pomóc osobom dotkniętym ślepotą barw czyli tzw. daltonizmem. Soczewka zabarwiona za pomocą taniego barwnika może pomóc osobom, które do tej pory były skazane na kosztowne metody korygowania daltonizmu.

Obecne na rynku okulary filtrujące kolor są drogie, nieporęczne i niekompatybilne z innymi okularami korekcyjnymi. Dostępne na specjalne zamówienie szkła i soczewki do korekcji ślepoty barw również nie należą do najtańszych.

Rozwiązaniem może być miękka zwykła soczewka kontaktowa zabarwiona nietoksycznym barwnikiem z pochodną rodaminy. Barwiona soczewka była testowana na osobach z niedoborem widzenia czerwono-zielonego. Uczestników badania poproszono o obejrzenie kilku numerów za pomocą barwionego obiektywu i zwrócenie uwagi na to, czy nastąpiła jakakolwiek poprawa kolorów lub jasności liczby. Poproszono ich również o obserwację otoczenia i stwierdzenie, czy zauważyli poprawę w postrzeganiu kolorów. Wyniki potwierdziły, że soczewki zabarwione barwnikiem można wykorzystać do poprawy postrzegania kolorów u osób dotkniętych niedoborem widzenia barwnego. Obecnie trwają dalsze badania pacjentów.

Dr Haider Butt, Department of Mechanical Engineering and the Institute of Healthcare Technologies Uniwersytu w Birmingham uważa, że soczewki kontaktowe są cenne przy korekcji ślepoty barw, ponieważ łatwiej jest poprawić całe pole widzenia. "Przetwarzanie barwników, które przeprowadziliśmy, nie wymaga żadnego skomplikowanego przygotowania, nie jest toksyczne dla ludzkiego oka, a nasza metoda może być łatwo stosowana zarówno w okularach, jak i soczewkach kontaktowych przy niskich kosztach” - powiedział.

Obecnie naukowcy szukają zastosowania podobnego procesu do skorygowania ślepoty na fioletowo-niebieski kolor, a także do połączenia szeregu barwników, aby soczewki zachowywały jednocześnie czerwono-zieloną i fioletowo-niebieską ślepotę barw. Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl